top of page

Profesyonel Bir Koç Özgüven Kazandırmaya Nasıl Katkıda Bulunur?


Kendinizi hayatınızda büyük bir değişiklik yapma güveninden yoksun buluyor musunuz? Konfor bölgenizin dışına çıkmak sizi endişelendiriyor mu? Zayıf benlik saygısı ya da güvensizlik sizi daha büyük bir şey elde etmekten alıkoyuyor mu? Profesyonel koçluk, işinizde veya kişisel yaşamınızda bir sonraki seviyeye ulaşmanıza yardımcı olmanın cevabı olabilir.

Uzman bir koç, en yaygın olan kendine güven endişelerinden bazılarını ele almanıza yardımcı olabilir ve kendinizden şüphe ve belirsizliği düşüncelerinizden çıkarmak için ihtiyacınız olanı yani motivasyon sağlar. Yaşam için yeni bir coşku kazanacak ve harekete geçmeye, kendinizi iyi hissetmeye, kendinizi keşfetmek için bir yolculuğa çıkmaya ve sizi tam potansiyelinize doğru götürecek değişikliklere çalışmaya motive olacaksınız.

Unutmayın, bu güveni inşa etmek, bir yaşam tarzı, zihniyet ve inançlarını değiştirmeyi gerektirir. Profesyonel bir koç, bu süreçte size yardımcı olabilir, daha güvenli bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için kişiye özel destek ve koçluk sunar.

Kendine güven, kişinin yeteneklerine, niteliklerine ve yargısına güven duygusunu ifade eder. Kendine güvenmek, kendine ve özellikle kişinin başarılı bir şekilde veya en azından dünyayla başarılı bir şekilde etkileşim kurma yeteneğine güvenmektir. Kendine güvenen bir kişi yeni zorluklarla başa çıkmaya, fırsatları yakalamaya ve işlerin ters gittiğinde ve olduğunda, sorumluluk almaya hazırdır. Başka bir ifadeyle, performansı ve davranışlarına bakılmaksızın, bir kişi olarak kendi önem ve değerlerinde derin bir inanç ve duyguya sahip olan bireyler hakkındadır. Hiçbirimizin başkalarının görüşlerinden bağışık olmadığımızı anlayabiliriz, ancak genellikle özgüven, köklü bir öz farkındalık ağacı ve olumlu bir benlik görüşü gibidir. İnsan potansiyeli, farkındalık gerektirir. Koçluk sayesinde odaklanmak, harekete geçmek için bir amaç kazanabilirsiniz.

Koçlukla İlgili Kendine Güven Üzerine Birkaç Genel Düşünce;

Öz güvenin tanımına dayanan ilk düşünce, en büyük öz güven formunun dışarıdan değil içeriden olmasıdır. Bir kişi her zaman dışarıdan validasyona ihtiyaç duyarsa, onaylama, tanıma için başkalarına çok sık bakar ve onay bekler. Başkalarının onları, seçimlerini ve davranışlarını onayladıklarını düşünerek güvenlerini kazanırlar. Dış doğrulamaya ihtiyaç duyulan ana sorunlardan biri, her zaman başkaları için ne kadar yorucu olabileceğidir. Bu, başkalarının farkında olmamıza gerek olmadığı anlamına gelmez, kendini keşfetmek, başkalarından biraz yukarıdan, başka bir şeyle doldurmaya başladığımız anlamına gelir. Koçluk çalışmalarında bu, bireyin ne kadar içsel yansıma ve kendine şefkat verdiğine bakmak olabilir.Özgünlüğe sahip olmak, iyi derecede bir öz farkındalığa sahip olmak ve kim olduğunuzu, güçlü yanlarınızı, zorluklarınızı ve nihayetinde değerlerinizi bilmeye ve onlara göre uygun seçimler yapmakla ilgilidir. Değerler temel inançlarınızı temsil eder: sizin için önemli olan nedir? Sizi ne sinirlendirir? Bunlar yaptığınız her şey için yapı taşları oluşturur. Ve her şey buradan büyür. Onların kalbinde, değerler kim olduğumuzu tanımlayan temel “politikalar” dır ve onlardan çok uzaklaştığımızda özümüzün duygusunu kaybedebiliriz. Bazen insanlar, altta yatan değerlerinin ve amaçlarının, özellikle profesyonel olarak ne olduğuna bakma fırsatı bulamamışlardır. Profesyonel bir koç size bunu göstermeye yardımcı olabilir.

Bir sonraki düşünce, kırılganlığımızı kucaklayabilmektir. Bazen, bireylerin karmaşık bir şekilde inşa edilmiş ve dışa doğru etkili maskeler haline geldiklerini gördüğümüzde, düşük benlik saygısı ve “imposter sendromu” yani taklitçi sendrom duygularıyla ne kadar mücadele ettiklerini anlayabilirsiniz. Kırılganlığın temel ilkelerinden biri yalnız olmadığımızı anlamaktır; periyodik anksiyete ve kırılganlık duygularının başkalarının da hissettiği bir evrensellik vardır ve bu duyguları zaman içinde üstesinden gelmemize ve yenmemize yardımcı olan bir koç ile başarıya ulaşmak mümkündür.

bottom of page