top of page

İlişkilerde Özgüven


Sağlıklı ilişkiler kurmanın yolu kaçınılmaz olarak özgüvenden geçer. Özgüven eksikliği yaşayan bireyler, kendileri dışındaki insanları hep daha güzel, daha zeki, daha başarılı veya daha güçlü, yani ‘daha üstün’ görürler. Kendilerini de çirkin, başarısız, yeteneksiz, sevilmeyen ve istenmeyen olarak görmeye meyillidirler. Bu sebeplerden dolayı sosyal ilişkilerinde kendilerini mutsuz ve umutsuz bir konumda bulurlar.

Kendini doğru ve açık ifade edememeye sebep olacak endişe, huzursuzluk, panik gibi kişinin davranışlarını etkileyen hisler, yine özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Bu özgüven eksikliği nedeniyle kişi, karşısındaki bireyin her davranışını olumsuz yorumlamaya meyilli olur, istenmediğini, sevilmediğini ve başarısız olarak nitelendirildiğini düşünür. Tüm bunlar kişiyi kabul görmeme ve reddedilme korkuları ile karşı karşıya bırakır. Böyle durumlarda uzman birinden yardım almak faydalı olacaktır.

Sağlıklı bir iletişim ve ilişki kurabilmek hem de iyi hissetmek için kişinin özgüvenli olmaya ihtiyacı vardır. Özgüvenin, sadece sosyal ve iş ilişkilerinde değil, romantik ilişkilerdeki önemini de atlamamak gerekir. Sağlıklı bir ilişkinin ancak özgüveni yüksek, kendini, duygularını, beklenti ve isteklerini net bir şekilde tanıyan ve ifade edebilen bireylerin arasında yaşanabileceğini artık hepiniz biliyorsunuz. Sonuç olarak kişi kendini net bir şekilde tanıyamamışsa ve net bir şekilde ifade edemiyorsa karşı tarafın da onu doğru bir şekilde anlayıp, doğru bir iletişim kurmasını beklemek pek de gerçekçi olmaz. Özgüvensizlik kişiyi yorar ve yıpratır. Kişi, yaşadığı ilişkilerde atacağı adımlardan emin olamaz, ilişkiyi geliştiremez ve renklendiremez. Kendini yetersiz görme, kıskançlık ve şüpheyi de beraberinde getirir. Kendini değil, ilişkisini hayatının merkezine koyar. Kendini iyi ifade edemediği için istekleri arka planda kalır. Bu da uzun vadede bir ilişkiyi sürdürmeyi zorlaştırır ve kişiyi mutsuz eder. Kendi çabalarınızla korku ve endişelerinizden kurtulamıyorsanız mutlaka profesyonel bir yardım alın.

İlişkilerde Özgüveni Arttırmak İçin Neler Yapmalı?

- Karşınızdaki insanı ne kadar çok sevseniz bile hiçbir zaman kendi hayatınızı onun hayatının içinde eritip yok etmeyin. Kendinize ait bir hayatınızın olduğunun bilincinde olun.

- Hem duygusal hem de sosyal ilişkilerinizde biz olmayı da ben olmayı da bilin.

- İlişkileriniz bittiğinde kendinizi suçlamayın. Hiçbir ilişki sonsuza dek sürmek zorunda değildir.

- Asla olmadığınız biri gibi davranmayın.

- Yalın hâlinizi bulun. Kendi karakterinizi keşfedin. Neleri seversiniz, nelerden nefret edersiniz, sınırlarınız nelerdir, bunları öğrenin.

- Olasılıklarınızı arttırın. Arkadaş istiyorsanız insanların içine karışın. Aşk istiyorsanız hayatınıza aldığınız insan sayısını arttırın.

- Kendi içgüdülerinize güvenin. Örneğin bir kıyafeti kendinize yakıştırıyorsanız ve onu giymek istiyorsanız, giyin. Diğer insanların ne düşüneceğini umursamayın.

- Hatalarınızı kabullenin. Kızdıklarınızı affedin. Sizi üzen insanlardan ve durumlardan uzaklaşın.

- Geçmişte yaşadığınız ve değiştiremediğiniz şeyler bırakın orada kalsın.

- İnsanların söylediklerini, istediklerini harfiyen yerine getirmek zorunda değilsiniz. Kararlarınızı sakince ve süzgeçten geçirerek alın. Bu hayat sizin!

bottom of page